A természet, a testvériség...
Az őszi szünet – Mindenszentek és Halottak napja – után a Szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont III. és IV. osztályos növendékei természeti iskolába indultak. Az indulás előtt a közös imádság végeztével, áldásban részesültek.
Jó volt látni a mindig szerető szülőket és nagyszülőket, akik mélységes tudatában vannak annak, hogy tudni kell bizalommal elengedni a gyermekek kezét és rábízni őket a Teremtőre, ezzel is alkalmat teremtve Neki, hogy csemetéik megkeressék és megtalálják Őt a természetben, ami az elme és a lélek számára is üdítő.
Amikor ugyanis ámulva nézünk az égre és a csillagokra, vagy belefeledkezünk egy csillogó vizű patak látványába, voltaképpen a szépség Teremtőjét szemléljük. Ezt a szépséget Ő adta ajándékul az embernek, akinek kötelessége gondoskodni róla. A Szentírásban a szép és a jó elválaszthatatlan egymástól.
Ki tagadhatná? Helyrehozhatatlan károkkal jár, ha megbontjuk a Teremtő és a teremtett világ közötti szövetséget. Napjainkban nem prométheuszi hősökre van szükségünk, akik uralmuk alá hajtják a természetet, hanem egy egymással és a teremtett világgal türelmes és szelíd testvériségre. Olyan pedagógiai elveket kell kidolgozni, gyakorolni és gyakoroltatni, amelyek a gondoskodás és a harmónia kultúrájára nevelnek.
Az ember és környezete kölcsönösen függnek egymástól. Ahhoz, hogy valóban fenntartható legyen a fejlődés, új utakat kell keresnünk, amiben mindenki érintett. Ferenc pápa a „Laudato si’ – Áldott légy” kezdetű enciklikájában is egy olyan globális nevelési egyezmény létrehozását szorgalmazza, amely érett személyiségeket nevel, akik felül tudnak emelkedni a megosztottságon, és megóvják közös otthonunkat.
Mindnyájan a magunk helyén, saját tehetségünkkel a „gondoskodás világfaluját” kell építenünk, egy olyan emberi kapcsolati hálót, amely elutasít minden diszkriminációt, erőszakot és elnyomást. Iskolánkban, a Fészekben mi is tudatosan erre törekszünk. A tanítás, az oktatás, a nevelés célja: a testvériség, a béke, a különböző népek és vallások közötti párbeszéd tudatos elősegítése.